قوانین مهاجرت چگونه هستند؟

قوانین مهاجرت

قوانین مهاجرت چگونه هستند؟ کدام قوانین بر مهاجرت حکم رانی دارند؟

مهاجرت یک حق انسانی و ابتدایی !

یک شخص به صرف اینکه انسان به دنیا می آید دارای یک سری حقوق است که نمیتوان از وی سلب کرد. این حقوق به قدری مسلم است که نژاد، دین ، رنگ و جنسیت و غیره نمیتواند آنها را سلب نماید.
یکی از این حقوق ، آزادی در انتخاب محل زندگی است که در اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.
جابجایی برای تغییر محل زندگی که تعریف ساده مهاجرت است میتواند با دلایل خاصی صورت بگیرد.
برخورداری از زندگی بهتر ، تحصیل ، یافتن کار و حتی فرار از ظلم و ستم از موارد شایع مهاجرت است.

تضاد حاکمیت دولت ها و مهاجرت

هرچند مهاجرت ( تغییر و انتخاب محل زندگی) یک حق بشری و انسانی است ولی با اعمال حاکمیت توسط دولت ها دارای تعارضاتی است. حاکمان و دولت ها سعی بر انجام یکسری اعمالی دارند که استقلال و نظم عمومی سرزمین و کشورشان حفظ گردد که از جمله آنها ورود ، خروج و اقامت افراد بیگانه در قلمرو سرزمینی آنهاست. این اعمال با حق مهاجرت بی چون و چرای انسان ها دارای تعارض است.
اینجاست که حقوقدانان معتقدند دولت ها میتوانند بر ورود و خروج و حتی اقامت بیگانگان و اتباع خود نظارت داشته باشند
ولی این نظارت میبایست بر اساس قانون از قبل تعیین و مصوب شده باشد و هر مورد و در خواست بصورت انفرادی ( به اصطلاح کیس به کیس) میبایست مورد بررسی قرارگیرد.

قوانین خاص مهاجرت

قوانین مهاجرت اصولا توسط کشور مقصد اعمال میشود و کشور مبدا جز قوانین و مقررات خروج از کشور در مورد مهاجرت قوانین خاصی ندارند.

کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست و اتباع ایران که قصد مهاجرت دارند تنها در ایران باید قوانین و مقررات مربوط به خروج از کشور را به مانند هر شخص دیگر (گردشگران و … ) رعایت کنند و قوانینی خاص مهاجرتی وجود ندارد که مکلف به تبعیت از آن باشند. از جمله قوانین عام خروج از کشور می‌توان به داشتن گذرنامه ، ممنوعیت سفر به اسرائیل ، اسباب و کالاهای مجاز و ممنوع برای خروج و غیره اشاره کرد

معضلات حقوقی مهاجرت

در کنار مشکلات ترک موطن و گذشته توسط مهاجرین و سختی های محل و مکان جدید زندگی ! روند مهاجرت یکی از مشکلات اساسی هموطنانمان است. کلاهبرداری افراد سود جو ، انجام تعهدات ناقص ، افزایش نامشروع هزینه های اقامت در طول انجام آن از مواردی است که اکثر افرادی که قصد مهاجرت دارند با آن دست و پنجه نرم میکنند.