شرایط صدور ویزای ایران برای مسافران خارجی جام جهانی قطر

شرایط صدور ویزای ایران

شرایط صدور ویزای ایران برای اتباع خارجی در ایام جام جهانی قطر
علی‌اصغر شالبافیان، معاون گردشگری کشور، دستورالعمل صدور ویزای ایران برای هواداران جام‌جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر که قصد سفر به ایران را دارند، تشریح کرد.

بر اساس این دستورالعمل، اتباع کشورهایی که تیم‌های فوتبال آنان به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر صعود کرده، می‌توانند برای دریافت ویزای رایگان، یک‌ یا دو بار ورود و بیش از آن با مدت اعتبار دو ماه و اقامت ۲۰ روز، ثبت درخواست کنند.

همچنین اتباع تمامی کشورها که صدور روادید آن‌ها تابع شرایط روادید گردشگری است، در صورت ارائه بلیت از مبدا دوحه می‌توانند با ثبت درخواست و درج تصویر بلیت در سامانه درخواست روادید، ویزای رایگان یک‌ بار ورود، دو بار ورود یا چند بار ورود با مدت اعتبار دو ماه و اقامت ۲۰ روز دریافت کنند.

اتباع تمام کشورهایی که از وزارت ورزش و جوانان کشور متوقف فیه خود، نامه‌ای مبنی بر گواهی شرکت فرد ارائه کنند، می‌توانند با ثبت درخواست و بارگذاری تصویر گواهی از وزارت ورزش کشور خود در سامانه، نسبت به درخواست روادید فوق اقدام کنند.

همچنین متقاضیان در صورت ارائه یادداشت رسمی از وزارت خارجه کشور متوقف فیه یا نمایندگی‌های سیاسی و کنسولی خارجی در ایران، مبنی بر اعلام شرکت فرد یا افراد متقاضی نیز می‌توانند با ثبت درخواست و بارگذاری تصویر یادداشت رسمی به زبان‌ فارسی و زبان کشور خود روادید رایگان با مدت اعتبار دو ماه و مدت اقامت ۲۰ روز دریافت کنند.

اتباع کشورهایی که از طریق ترانزیت در جام جهانی قطر حضور دارند نیز می‌توانند با ارائه مدارک لازم در سامانه روادید، درخواست ویزای رایگان با مدت اعتبار دو ماهه با مدت ۲۰ روز را داشته باشند.

به‌گفته معاون گردشگری کشور، در راستای اطلاع‌رسانی نهادهای ذی‌ربط و آگاهی‌بخشی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری، فعالان گردشگری، شرکت‌های حمل‌ونقل، خطوط هوایی و نیز اتباع خارجی متقاضی حضور در جام جهانی قطر، شرایط صدور ویزا برای شرکت‌کنندگان در جام‌جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر برای سفر به ایران، از سوی وزارت امور خارجه و تارنمای نمایندگی و هر جامعه هدفی که زمینه سفر آنان به کشور وجود دارد، اعلام شده است.

براساس این دستورالعمل:

اتباع کشورهای هندوستان، پاکستان، افغانستان، سومالی، بنگلادش، اردن، سریلانکا و کلمبیا از این تسهیلات مستثنی هستند و صدور ویزای آن‌ها تابع شرایط روادید جهانگردی خواهند بود.
اتباع کشورهای آمریکا، انگلستان و کانادا نیز از این تسهیلات مستثنی هستند و روند دریافت روادید اتباع این کشورها، از طریق درخواست قبلی و انجام بررسی‌های لازم خواهد بود.
جام جهانی ۲۰۲۲ قرار است از ۳۰ آبان تا ۲۷ آذر ۱۴۰۱ در قطر برگزار شود. از جمله شرایط سفر به قطر در دوران جام جهانی، خرید بلیت بازی‌ها، دریافت شناسه هواداری و ۳ روز اقامت در این کشور اعلام شده است.

وزارت امور خارجه چندی پیش با ارسال نامه‌ای به معاون اول رییس‌جمهور، پیشنهاد کرده بود در ایام برگزاری جام جهانی قطر، برای متقاضیان سفر به ایران ویزای رایگان صادر شود. پس از ارسال این نامه، علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت با انتشار یک توییت از تصویب طرح «صدور روادید رایگان برای متقاضیان سفر به ایران» در طول ‎جام جهانی ۲۰۲۲ قطر خبر داده و گفته بود: «این مصوبه می‌تواند در جذب و تشویق سفر گردشگران جام‌جهانی به ایران و رونق صنعت گردشگری در کشور نقش موثری داشته باشد».

منبع : قطبنما