قوانین گردشگری در اتحادیه اروپا

گردشگری در اتحادیه اروپا

گردشگری در اتحادیه اروپا گردشگری یکی از مهمترین فعالیت های اقتصادی و اجتماعی میباشد و تاثیر شگرفی بر رشد اقتصادی, نرخ اشتغال به کار و رشد اجتماعی در این قاره سبز دارد. تقریبا چندین دهه است که گردشگری به یکی از مهمترین ابزارهای کاهش نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا تبدیل شده است و البته بخش گردشگری همواره دچار چالش های مخصوص به خود نیز بوده است. مقررات بخش گردشگری در اتحادیه اروپا تمام شهروندان و کسب و کار های کشورهای اروپایی را تحت تاثیر قرار میدهد.

آخرین گزارش فصلی «روندها و چشم‌اندازهای گردشگری اروپا» از کمیسیون سفر اروپا (ETC) پیش‌بینی می‌کند که گردشگری اروپا انعطاف‌پذیری خوبی را در میان ریسک های گردشگری نشان داده است.

این گزارش تأثیر همه‌گیری کووید-19 و همچنین اثرات معکوس اقتصادی و ژئوپلیتیکی کنونی رادر  نظر گرفته است و پیش‌بینی می‌کند که گردشگری اروپا در سال 2022 به روند بهبود خود ادامه دهد، البته با سرعت کمتری نسبت به آنچه قبلاً انتظار می‌رفت.
در سال 2022، پیش‌بینی می‌شود که ورود گردشگران بین‌المللی به اروپا 30 درصد کمتر از حجم سال 2019 باشد که توسط سفرهای داخلی و کوتاه مدت پشتیبانی می‌شود. پیش بینی می شود که سفرهای داخلی در سال 2022 به طور کامل بهبود یابد، در حالی که انتظار می رود سفرهای بین المللی تا سال 2025 از سطح سال 2019 فراتر نرود.

پیش بینی می شود که درگیری روسیه و اوکراین منجر به کاهش سفرهای خروجی از هر دو بازار مبدا شود. در کوتاه مدت، کشورهای همسایه و کشورهایی که بیشتر به روسیه و اوکراین به عنوان بازارهای مبدا متکی هستند، از نظر عملکرد گردشگری بدترین آسیب را خواهند دید.
بهبود اروپای شرقی به دلیل درگیری ها تا سال 2025 به تعویق افتاده است و اکنون پیش بینی می شود که ورودی ها در سال 2022 در مقایسه با سال 2019، 43 درصد کمتر باشد.

تأثیر جنگ می تواند بیشتر به مقاصدی مانند قبرس، مونته نگرو، لتونی، فنلاند، استونی و لیتوانی آسیب برساند، جایی که روس ها حداقل 10 درصد از کل سفرهای ورودی را در سال 2019 تشکیل می دادند.
به این معنی که تأثیر حتی بیشتر از نظر هزینه های گردشگری در این مقاصد احساس خواهد شد. در سال 2019، هزینه های روسیه 34 درصد از کل هزینه ها در مونته نگرو، 25 درصد در قبرس و 16 درصد در لتونی بود. به طور کلی، هیچ بهبودی فوری برای کشورهایی که وابستگی زیادی به گردشگری روسیه دارند در کوتاه مدت انتظار نمی رود.

علاوه بر اثرات مستقیم کاهش سفر از روسیه و اوکراین، این درگیری مشکلات دیگری را برای بخش مسافرتی اروپا ایجاد کرده است. اثر تورمی تحریم‌های اقتصادی بر روسیه به تشدید افزایش قیمت سوخت جت ادامه خواهد داد و ممکن است باعث افزایش قیمت بلیت هواپیما در سال جاری شود. افزایش هزینه‌های دیگر، مانند غذا، ممکن است تقاضای مصرف‌کننده را کاهش دهد و بر سفر در بازارهای مختلف تأثیر بگذارد. علاوه بر این، بسته شدن حریم هوایی روسیه، اوکراین، مولداوی و بلاروس به روی اکثر حامل های اروپای غربی بر اتصال هوایی اروپا و آسیا تأثیر خواهد گذاشت.

الزامات قانونی برای برگزارکننده های تور گردشگری در اتحادیه اروپا

تمامی اپراتورهای تور اروپایی باید بیمه مسئولیت خود را در قبال خسارات ناشی از اشخاص ثالث داشته باشند تا اطمینان حاصل کنند که با دستورالعمل سفر به اروپا مطابقت دارند. برخی از اپراتورها، مانند TUI، از تامین کنندگان بالقوه می خواهند که میزان پوشش ارائه شده توسط بیمه مسئولیت خود را مشخص کنند. در بیشتر موارد، تامین کنندگان ملزم به داشتن سطح مناسب بیمه مسئولیت هستند. ش

ویزای شینگن و الزامات آن برای ورود به گردشگری در اتحادیه اروپا

برای ورود به منطقه شنگن نیاز به ویزای شنگن دارید. این ویزا ورود به ۲۶ کشور عضو این پیمان (اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و لیختن اشتاین ) را جواز می‌دهد و دارنده این ویزا می‌تواند برای مدت‌ زمان و شرایط مشخصی به هریک از کشورهای عضو پیمان شنگن سفر کند. ویزای شنگن می‌تواند توسط هر یک از کشورهای عضو این پیمان صادر شود و با رعایت برخی قوانین، دارنده آن می‌تواند در مدت زمان اعتبار ویزا، بدون مشکل در هر یک از کشورهای منطقه شینگن تردد نماید. ویزای اتحادیه شنگن در واقع همان ویزای گردشگری اروپا است. دارنده این ویزا اجازه دارد هر ۶ ماه یک‌بار به مدت حداکثر ۹۰ روز به کشورهای عضو اتحادیه شنگن سفر کرده و در آن اقامت داشته باشد که زمان مجاز اقامت در حوزه شنگن از زمان ورود فرد محاسبه می‌شود. تاریخ اعتبار ویزای شنگن و تعداد روزهای مجاز اقامت است که در شرایط عادی به ترتیب ۶ ماه و ۳ ماه هستند.

برای مثال، اگر در اولین روز سپتامبر ویزا برای فردی صادر شود، وی قادر خواهد بود تا اواخر فوریه سال بعد (۱۸۰ روز) وارد حوزه شینگن شود. این ۱۸۰ روز همانتاریخ اعتبار ویزای شنگن است. اما تعداد روزهای مجاز اقامت بدین معنی است که دارنده ویزا در این مدت شش ماهه، می‌تواند تا حداکثر ۹۰ روز در کشورهای حوزه شنگن اقامت داشته باشد و موظف است تا پیش از پایان این مهلت ۹۰ روزه حوزه شینگن را ترک نماید.

مدارک مورد نیاز ویزای شینگن

  1.  تکمیل فرم درخواست ویزا به ازای هر فرد
  2.  دو عکس رنگی
  3.  اصل و کپی شناسنامه
  4.  پاسپورت با حداقل 3 تا 6 ماه اعتبار از زمان شروع سفر، با حداقل 2 صفحه خالی
  5.  مدارک شغلی و استخدام، مدارک و سوابق بیمه تامین اجتماعی
  6.   پرینت گردش حساب مالی 3 ماهه اخیر
  7. نامه تمکن مالی و موجودی حساب ویزای شینگن
  8. مدارک ملکی نظیر سند خانه، اجاره‌نامه
  9. مدارک ازدواج و یا سایر مدارک توجیه‌کننده داشتن ارتباط خانوادگی در کشور مبدا
  10. مدارک توجیه کننده هدف از سفر و برنامه سفر دقیق با ذکر جزئیات
  11. بلیط رفت و برگشت پرواز
  12. رزرو هتل و یا دعوت‌نامه دوست و یا اقوام به عنوان میزبان در صورت اقامت در مسکن آنها
  13. بیمه مسافرتی بین‌المللی با حداقل پوشش درمانی 30.000 یورو برای کشورهای حوزه شنگن
  14. 60 تا 120 یورو وجه نقد برای هزینه درخواست و هزینه‌های جانبی ویزا